Zasady i warunki korzystania z pomocy społecznej

MIEJSCE ZAŁATWIANIA SPRAWY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Długa 52

86-022 Dobrcz

woj. Kujawsko-Pomorskie

KOMÓRKA ODPOWIEDZIALNA

WYMAGANE DOKUMENTY

Dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku:

-zaświadczenie z zakładu pracy o osiąganych dochodach netto ,

-kalendarzyk bezrobotnego z wpisem potwierdzającym ostatnią wizytę w PUP Bydgoszcz lub decyzja o zaliczeniu do bezrobotnych z prawem lub bez prawa do zasiłku ,

-odcinek z renty/emerytury z poprzedniego miesiąca lub decyzja ZUS /KRUS o przyznaniu świadczenia ,

-odcinek potwierdzający otrzymywanie lub opłacanie alimentów lub decyzja sądu ,

-orzeczenie Komisji ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia , Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności , orzeczenie lekarza orzecznika z ZUS ,

-zaświadczenie lekarskie o długotrwałej chorobie ,

-decyzję o otrzymywaniu dodatku mieszkaniowego ,

-zaświadczenie z UG o ilości hektarów przeliczeniowych

-inne dokumenty pozwalające ustalić sytuację danej rodziny lub osoby .

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrczu nie posiada gotowych wzorów wniosków .

OPŁATY

Wnioski do GOPS są zwolnione z wszelkich opłat

TERMIN ZAŁATWIANIA SPRAWY

1.wywiad przeprowadza się w terminie 14 dni od dnia powzięcia wiadomości o potrzebie przyznania świadzcenia pomocy społecznej, zwrócenie się do sądu

PODSTAWA PRAWNA

1. Ustawa o pomocy społecznej Dz. U. Nr 64 poz414( z póź. zmianami) z dnia 29 listopada 1990roku 2. Kodeks postępowania administracyjnego 3. Rozporządzenie MPi PS z 18 września 2001roku D.U. Nr 114poz 1220

TRYB ODWOŁAWCZY

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy ul. Jagiellońska 3 , w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji .

UWAGI

Gdzie udać się po pomoc ?

Jeżeli znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej , z którą nie możesz sobie poradzić przy wykorzystaniu własnych sił i środków , zgłoś się do ośrodka pomocy społecznej . Możesz się zgłosić osobiście , telefonicznie lub pisemnie . Zgłoszenia może również dokonać Twój przedstawiciel ustawowy lub inna osoba za Twoją zgodą .

Pomoc społeczna może być też udzielana z urzędu .


Prawo do świadczeń pomocy społecznej

Pomocy społecznej na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom , w szczególności z powodu :

-ubóstwa

-sieroctwa

-bezdomności

-potrzeby ochrony macierzyństwa

-niepełnosprawności

-długotrwałej choroby

-bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego , zwłaszcza w rodzinach niepełnych i wielodzietnych

-alkoholizmu lub narkomanii

-trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego

-klęski żywiołowej i ekologicznej


Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej mają osoby i rodziny , które spełniają określone kryterium dochodowe przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednej z wymienionych wyżej okoliczności .

Powyższe kryterium kształtuje się następująco :

1)na osobę samotnie gospodarującą – 461zł

2)na pierwszą osobę w rodzinie – 418zł

3)na drugą i dalsze osoby w rodzinie powyżej

15 lat – 294zł

4)na każdą osobę w rodzinie poniżej 15 lat –

210zł

Od 1 września 2002r. wartość dochodu odpowiadająca dochodowi miesięcznemu z 1 hektara przeliczeniowego , która istotna jest przy ustalaniu uprawnień rolników i ich rodzin do świadczeń pomocy społecznej wynosi 210zł .

Powyższe kwoty ulegają rewaloryzacji i publikowane są w „Monitorze Polskim” .


Przyznanie świadczenia pomocy społecznej musi być poprzedzone przeprowadzeniem wywiadu rodzinnego (środowiskowego) w Twoim miejscu zamieszkania lub miejscu stałego czy czasowego pobytu . Dlatego też zgłosi się do Ciebie pracownik socjalny , który przeprowadzi z Tobą rozmowę , pozwalającą na dokonanie oceny Twojej sytuacji życiowej , występujących problemów i zakresu potrzeb .


Pamiętaj , że wszelkie informacje jakie powierzysz pracownikami socjalnemu podczas waszych rozmów objęte są tajemnicą służbową i mogą być wykorzystywane jedynie do celów przyznania świadczeń pomocy społecznej pracownik socjalny kieruje się przede wszystkim dobrem osób korzystających z pomocy i ochroną ich dóbr osobistych .


O co będzie pytał pracownik socjalny?

W świetle ustawodawstwa dotyczącego pomocy społecznej rodzina – to osoby spokrewnione lub nie pozostające w faktycznym związku , wspólnie zamieszkujące i gospodarujące . Dlatego też pracownik socjalny będzie pytał nie tylko o informacje dotyczące Ciebie , ale też osób wspólnie z Tobą zamieszkujących i gospodarujących . Oprócz danych dotyczących posiadanych źródeł dochodów , sytuacji zawodowej , zdrowotnej , rodzinnej pracownik socjalny może również domagać się od Ciebie złożenia oświadczenia o posiadanym stanie majątkowym . Odmowa złożenia takiego oświadczenia może być podstawą do odmowy przyznania świadczenia pomocy społecznej .

Przy ustalaniu kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń pieniężnych pomocy społecznej brane są pod uwagę dochody osoby zainteresowanej i jej rodziny :

-z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku , na drukach które wcześniej należy pobrać w ośrodku pomocy społecznej ,

-w przypadku utraty dochodu(np. zasiłku dla bezrobotnych) z miesiąca . w którym wniosek został złożony ,

Dochody osoby zainteresowanej i jej rodziny , przy ustalaniu uprawnień do świadczeń pieniężnych , pomniejszane są o miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składki z tytułu ubezpieczeń : emerytalnego , rentowych i chorobowego .

Do dochodu nie wlicza się :

-alimentów świadczonych przez osoby w rodzinie na rzecz innych osób

- jednorazowych świadczeń socjalnych ,

-świadczenia pieniężnego w postaci składki na ubezpieczenie społeczne opłacane przez ośrodek pomocy społecznej .


W odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą:

-za dochód przyjmuje się wysokość podaną w oświadczeniu , potwierdzonym przez urząd skarbowy ; nie stanowią dochodu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne płacone przez ośrodki pomocy społecznej .


Do czego jesteś zobowiązany

Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej zobowiązane są do współdziałania z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej .

Brak współdziałania z pracownikiem socjalnym , nieuzasadniona odmowa przyjęcia pracy przez osobę bezrobotną , marnotrawstwo własnych i przyznanych świadczeń mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania , ograniczenia lub wstrzymania świadczeń pomocy społecznej .